Prima Pagina         Intrebari frecventeIntrebari frecvente   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   Grupuri de utilizatoriGrupuri de utilizatori   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   
Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private  
IntrareIntrare  
un print premiat

Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum AdAcademy -> Publicitatea Radio si Presa Scrisa
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
fly
MASTER Membru

Data inscrierii: 12 Ian 2004

MesajTrimis: Joi Feb 26, 2004 10:08 am    Titlul subiectului: un print premiat Raspunde cu citat (quote)

ce parere aveti de printul guinness "be positive" facut de graffiti, care a fost premiat pana acu la portoroz si epica awards?
mi se pare ciudat ca pana la recunoastere internationala, nu l-am vazut prin presa decat o data (parca), pe outdoor sa nu mai spun (cum e acuma in Universitatii).
si mai stau si ma intreb daca etalonul (sau, ma rog, unul dintre ele) calitatii in print e minimalismul?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
crossover
Membru Senior

Data inscrierii: 05 Ian 2004

MesajTrimis: Joi Feb 26, 2004 11:17 am    Titlul subiectului: well... Raspunde cu citat (quote)

A fost ceva scandal cind cu premiul de la Portoroz. Alaturi de "Ha", spotul facut de D'Arcy pentru Taga Man, a constituit marul discordiei intre agentiile romanesti cu galoane, prezente la Portoroz anul trecut. Ambele sufereau de aceeasi boala: fusesera create mai degraba in scopuri creative decit comerciale. Ambele lucrari fusesera difuzate/tiparite sporadic, doar pentru a intruni una dintre conditiile impuse de regulamentele din Slovenia. Fie si-asa, imi plac ambele lucrari.

Cu minimalizmu' e mai complicat. Eu o resimt ca pe un act de fronda al unora dintre creativi la adresa grandilocventei de care sufera multi dintre clienti si, ca o reactie, multi dintre creativi. Lucrarile de finete n-au cum sa prinda in Romania din moment ce consumatorul de publicitate are gusturile deja perveritite. "Sigla mai mare", "sa stea pe ecran pe toata durata spotului", "daca se poate, produsul sa fie cit mai mult pe ecran sau cit mai mare pe print sau pe autobuz" etc. etc. etc. Nu ne place, da' cu astia defilam...
Sus
Joshua
MASTER Membru

Data inscrierii: 22 Oct 2001

MesajTrimis: Joi Feb 26, 2004 11:23 am    Titlul subiectului: Re: well... Raspunde cu citat (quote)

crossover a scris:
A fost ceva scandal cind cu premiul de la Portoroz. Alaturi de "Ha", spotul facut de D'Arcy pentru Taga Man, a constituit marul discordiei intre agentiile romanesti cu galoane, prezente la Portoroz anul trecut. Ambele sufereau de aceeasi boala: fusesera create mai degraba in scopuri creative decit comerciale. Ambele lucrari fusesera difuzate/tiparite sporadic, doar pentru a intruni una dintre conditiile impuse de regulamentele din Slovenia. Fie si-asa, imi plac ambele lucrari.

Cat se poate de adevarat. Drept urmare, la ora inceperii festivalului, "Ha" nu avusese decat o singura difuzare, la o ora destul de tarzie, pe MTV. De ajuns, insa, ca sa poate fi inscrisa in festival (una din conditiile de inscriere fiind, asa cum ai spus si tu, ca lucrarea sa fi avut cel putin o aparitie "publica" inainte de concurs).

Josh
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
fly
MASTER Membru

Data inscrierii: 12 Ian 2004

MesajTrimis: Joi Feb 26, 2004 1:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bine, dar o singura aparitie publica nu e o "cvasi - necontractata"?
pana la urma la Portoroz e un festival de publicitate si nu unul de scurt metraj.

crossover,
revenind la print - "be positive" intruneste cele doua cereri ale consumatorului de publicitate cu gusturi pervertite, are "sigla mare", produsul este, la randul lui imens. Nu mi se pare o lucrare "de fronda". Este intr-adevar una de exceptie, asta-i altceva. Din aceasta cauza nu-i pricep strategia de expunere. Avea dupa parerea mea toate sansele sa starneasca apetitul celor avizati.
sa faci o campanie pentru a aduna si premii, inteleg.
sa o faci ca urmare a premiilor... hm...
Sus
carmensighinas
Membru Junior

Data inscrierii: 20 Mai 2005

MesajTrimis: Vin Mai 20, 2005 9:30 pm    Titlul subiectului: ajutor!!! :) Raspunde cu citat (quote)

ma poate ajuta cineva cu printurile benetton? fac o lucrare de licenta pe campaniile lui luciano benetton. pe net nu am gasit mare lucru.... sau daca stiti voi un site mi-ar fi de mare folos. [/b]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum AdAcademy -> Publicitatea Radio si Presa Scrisa Data este GMT + 2 Ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum

Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community