Prima Pagina         Intrebari frecventeIntrebari frecvente   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   Grupuri de utilizatoriGrupuri de utilizatori   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   
Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private  
IntrareIntrare  
Ceausescu - Next Generation - Zapp
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum AdAcademy -> Bloopers
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Administrator
Staff

Data inscrierii: 10 Sep 2001

MesajTrimis: Dum Iul 02, 2006 5:45 pm    Titlul subiectului: Ceausescu - Next Generation - Zapp Raspunde cu citat (quote)

As dori acum sa comentam reclama TV de la Zapp, ceea cu Ceausescu si plenul ...
Se ofera tot o carte din Advertising, nu am numele acum, luni voi cauta pe net un link catre carte.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
amtgreen
Membru Junior

Data inscrierii: 08 Mar 2006

MesajTrimis: Mar Iul 04, 2006 9:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Zapp si Ceausescu nu prea se pupa-n bot. Nu se intelege prea bine care ar fi publicul tinta si daca acesta ar trebui sa aiba pe la vreo 25-30 de ani ( si aici s-ar putea sa gresesc si imi asum aceasta greseala ) atunci nu vad cum s-ar identifica cu ceea ce se prezinta in reclama. Consider ca e putin cam trasa de par comparatia trecut - prezent si in plus la data aceea nu cred ca existau telefoane mobile la noi, cel putin nu de acele dimensiuni - daca tot au prezentat o realitate trecuta puteau sa o prezinte asa cum a fost, altfel nu prea isi are rostul. Si spiritul de turma e admirabil, probabil se gandeau ca va fi copiat intocmai de consumatori care vor da iama in magazine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Administrator
Staff

MesajTrimis: Mar Iul 04, 2006 9:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, e una din ideile pe care le-am observat.
Dar sunt CRED si greseli de filmare ... ma referi la bloopers.
Obsearva cineva?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
amtgreen
Membru Junior

Data inscrierii: 08 Mar 2006

MesajTrimis: Mie Iul 05, 2006 2:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

M-am chiorat eu asa putin la reclama da imi e greu sa imi dau seama de greseli de filmare. Nu stiu daca vad eu bine dar cand ii suna telefonul respectivului, prin fundal prin sala parca se vede un cameraman ( si daca nu e cameraman e un om imbracat in negru care se plimba printre randuri ). Cand iese cel sunat din sala trece pe langa o inscriptie - Partidul muncitoresc - da' la data respectiva partidul se numea Comunist ca asa a vrut Ceausescu. Nu ma pricep la lumini dar faza cu umbrele oamenilor de la sfarsit poate fi si ea supusa unor critici - care...? ramane de vazut
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Administrator
Staff

MesajTrimis: Mie Iul 05, 2006 3:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ar mai fi ceva, dar repet nu sunt 100% sigur. Poate e imaginatia mea )
Daca nu va descoperi nimeni, va voi spune.
Sus
EugenS
Membru Junior

Data inscrierii: 20 Apr 2006

MesajTrimis: Joi Iul 06, 2006 1:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mie mi s-a parut "lipit" acolo ala care se ridica si pleaca din sala. adica in loc sa filmeze in alb-negru o sala plina de figuranti ei au facut doar post-productie (si destul de slabuta). da' poate mi se pare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vipisv
Membru Plin

Data inscrierii: 08 Noi 2001

MesajTrimis: Joi Iul 06, 2006 10:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Teoretic este o alegere neinspirata, pentru simplu fapt ca sistemul de comunicare existent inainte de 1989 este total diferit de cel actual, impozantul tablou cu dictatorul avind seminificatia unei reduceri la tacere, a unei lipse de comunicare, a unei verigi lipsa. Frica de a nu vorbi impotriva dictatorului, determina sentimentul respingerii de catre mase a subiectului supus promovarii. Pe de alta parte, tupeul personajului principal, nu este gustat de romini, firi calme,blajine si pline de intelegere in general ca indivizi integrati social.
Mai mult decit atit se observa filmic vorbind lipitura dintre cele doua benzi, atit datorita faptului ca segventa cu N.Ceausescu este probabil banda de 18 pe sistem de dinainte de 1989, si alta este banda ultrasensibila, profesionista care se foloseste acum, diferenta mare de decor( exista diferente intre imaginele de ansamblu intre cele 2 momente ale conferintei, deoarece Sala Palatului a suferit intre timp modificari substantiale, ceea ce ei nu au luat in calcul, dar la o privire atenta se cunoaste), prelucrarea post productie iese iar in evidenta, datorita efectului folosit( era mai simplu filmarea direct in alb-negru), din pacate costumul actorului principal nu se incadreaza in moda de atunci si cu siguranta nici tunsoarea( e prea moderna). Well cred ca putem vorbi multe, cert este ca au ales fonturile foarte bine pentru sigla. ) trebuia sa zic si un lucru bun despre ei, nu credeti? este totusi o reclama care a costat un buget intreg
de la avvis acestea sunt pentru azi cele zise, asa ca urarea obisnuita pentru toti,
Sa aveti o zi buna shi logica!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Administrator
Staff

MesajTrimis: Joi Iul 06, 2006 10:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, esti foarte aproape ... de fapt astea am observat si eu ... ar mai fi ceva ramas, mai las la cercetare. Focus pe sala versus iesirea oamenilor din plen. Ceva nu pusca deloc.
Sus
vipisv
Membru Plin

MesajTrimis: Joi Iul 06, 2006 10:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da
stiu, la asta m-am referit si eu si nu am adaugat faptul ca sunt 2 locatii diferite filmate una din ele este sala Palatului si a doua, la iesirea oamenilor, este in alta parte cel mai sigur la Politehnica sala cu aula a Universitatii Politehnice Bucuresti( usor de recunoscut dupa pavajul care este diferit de cel de la Sala Palatului, nemaivorbind ca la iesire sau folosit imagini cu repetitie, fiind cel mult 40 figuranti, filmarea in unghi de jos in sus si de sus in jos avind rolul de a masca acest aspect.
I-a data de gol podeaua, asta este
Sa aveti o zi buna shi logica!
Sus
vipisv
Membru Plin

MesajTrimis: Mie Iul 12, 2006 7:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mmmm, nu mai criticam nici o reclama E faion jocul shi interesant.
Astept un nou subiect.
Daniel
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum AdAcademy -> Bloopers Data este GMT + 2 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Pagina 1 din 2

Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum

Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community